BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Meniškas mokslas

Yeah! Noriu pasigirti!

O buvo taip…

Mūsų padalinyje (tiksliau padalinių “konglomerate” – Thin film physics, Plasma and coatings physics, Nanostructured materials) kiekvienais metais vyksta kalėdinės atvirutės konkursas, į kurį galima atnešti savo keistų paveiksliukų, kurie ne tik moksliški, bet ir kuom nors akį traukiantys, pastebėti analizuojant savo bandinius per mikroskopą ar dar kokį aparatą. Visko būna: tai pas ką nors suskilinėja koks plonas sluosnis į gražius trikampiukus, tai eglutės formos nanostruktūros užauga, ar burbulus primenantčios dalelės susiformuoja, ir pan. Visi nubalsuoja, išrenka gražiausią, ta atspausdinama ir siunčiama visokiems bendradarbiaujanties universitetams, buvusiems kolegoms, ir tt.

Tai va, pagaliau ir aš turėjau kuom prisidėt, nes labai keistų dalykų pamačiau savo bandiny (: Ta-daaah. Grožis.

Ir ne šiaip sudalyvavau, o LAIMĖJAU! Na, kai jau laimėjau, tai teko biški aplipint pradinį variantą visokiais sveikinimo tekstais ir kalėdinėm nesąmonėm, bet vistiek šita dalis pati pagrindinė ir gražiausia [: Dar reiktų padėkot ir kolegai, bo aš pati viena tai tuo šūstru mikroskopu naudotis nemoku, tai viena nebūčiau nieko padarius…

Dabar tiems, kam tikrai įdomu, ir kas nori bandyt suprast ką čia mato:

Vaizdas užfiksuotas TEM (Transmission Electron Microscope) pagalba mano ScAlN sluoksnio kraštelyje ir susideda iš dviejų dalių. Viršus: Jei pamenat, pasakojau, kaip gi bandinius šiem žiūrėjimam reikia ruošti. Tai va, vienas iš paruošimo žingsnių yra bandinio ploninimas naudojant jonų pluoštą. Tas jonų pluoštas kartais keistai sureaguoja su bandiniais ir nevienodai suplonina, suformuodamas kokias nors keistas struktūras. Šiuo atveju, kažkokiu būdu ant nuploninto krašto prisigamino a la varveklių (o apvertus kaip kalėdinės eglutės net galėtų atrodyt ar kalnai). Apačia: to paties TEM pagalba taip pat galima įamžinti ir “Selected area electron diffraction” – pagal taškučių (o kartais ir ne taškučių) pozicijas galima spręsti apie bandinio kristalinę struktūrą, ir t.t. Čia įamžinom biški brokuotai, nes kol fotografavom tuos taškučius, pajudinom CCD kamerą dengiančią sklendę (realaus pasaulio atitimuo – fotografuoji tamsoj lempą ir sujudini fotoaparatą). Bet, kaip paaiškėjo, – mokslinis brokas puikiai gali įgaut meninės vertės ((: Sukombinavau, nuspalvinau ir vuolia – po visą pasaulį keliaus ir gal bent kieno akis pradžiugins. Jėga.

Na va ir pasigyriau, ačiū už dėmesį, ir prašau nevogt mano paveiksliuko, net jei jis jums ir baisiai gražus ((:

O lauke – saulėti -7°C, lengvai sninga ir stogai pasipuošę 30cm sniego kaip minimum… Kas bus, jei taip ir toliau?

Taip pat – tęsiant jau kaip ir šventinę tematiką – į tėvynę parskrendam gruodžio 20 (vaje, gi jau čia greitai!), būsim iki sausio 7, priimam visus kvietimus ir pasiūlymus ant alaus, kavos, ledo, kino, teatro, , žygių į gamtą, Naujų metų šventimų ir kitų akcijų atrakcijų (: Kolkas planų nulis.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

  1. puikus paveiksliukas! sveikinimai laimėjus konkursą!

Rašyti komentarą